Życie to przeplatanka wydarzeń, emocji, strat, decyzji, z których jesteśmy zadowoleni lub których żałujemy. Zazwyczaj dzielnie stawiamy temu czoła i trwamy dalej, ale zdarza się, że problemów jest zbyt dużo lub Nasze wyobrażenie o nich jest wyolbrzymione i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym wszystkim sami.
W takiej sytuacji nie bój się prosić o pomoc.
Pierwszym krokiem, który podejmujesz, aby poprawić, jakość swojego życia jest spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą, nazywane konsultacją. Konsultacja obejmuje jedno lub kilka spotkań, które dotyczą poznania Twojego problemu, jego przyczyn i konsekwencji. Każda sesja trwa 50 minut. W ich trakcie Psycholog na podstawie zadawanych pytań oraz obserwacji dokonuje diagnozy. Może także wykorzystać specjalistyczne kwestionariusze lub testy psychologiczne. Po zakończeniu tego etapu informuje Cię o diagnozie i wspólnie z Tobą opracowuje plan pomocy.
Czasami kontakt ze specjalistą kończy się po konsultacjach psychologicznych, np. osoba w żałobie może martwić się, że cierpi na depresję, jednak odczuwany przez nią smutek jest naturalną reakcją na stratę i po takiej informacji może już nie potrzebować dalszej interwencji psychologa. Może się także okazać, że pomoc w odzyskaniu przez Ciebie stabilizacji emocjonalnej będzie trwała dłużej i będziemy spotykać się na regularnych sesjach psychoterapeutycznych. Psycholog wskażę Ci dalszą drogę, ale to Ty ostatecznie podejmujesz decyzję, co chcesz zrobić ze swoim życiem